Europejskie klimaty w festiwalowym Opolu

Już po raz kolejny Lions Club Opole zorganizował bal charytatywny. Odbył się on w pięknej scenerii z niepowtarzalnym klimatem i w miłym towarzystwie.
Taki bal zawsze stwarza okazję do uśmiechu, miłej zabawy i satysfakcji z niesienia pomocy potrzebującym. W tegorocznym udział wzięło 140 osób. Bawiliśmy się do białego rana przy wspaniałej muzyce, ilustrującej różne kraje Europy, przybliżając ich historię i kulturę. Niebagatelną rolę przy tym odegrali prowadzący Lioni: Urszula Ciołeszyńska i Andrzej Czernik oraz zespół muzyczny Take Style.
Imprezie tradycyjnie towarzyszyła aukcja obrazów oraz loteria fantowa. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu uczestników balu zebraliśmy dla potrzebujących łącznie 15 tysięcy złotych. Jednym ze znaczących darczyńców był jak zawsze opolski przedsiębiorca i członek Lions Club Opole -Karol Cebula. Głównymi beneficjentami tej akcji były dzieci z autyzmem.
W naszych działaniach charytatywnych już wielokrotnie pojawiał się ten cel. Mamy świadomość, że jest to bardzo poważny problem, który dotyka coraz większą liczbę osób, a niejednokrotnie ich rodzice pozostają bez wsparcia.
Przekazane środki dla Stowarzyszenia na Rzecz Autyzmu „Uczymy się żyć razem” zaowocowały bardzo prężnie działającą placówką, która tygodniowo obejmuje opieką ok. 90 osób z autyzmem.
Według członków tego Stowarzyszenia pomoc okazywana przez LC Opole jest siłą do dalszej pracy i świadomością, że nie są sami. I ta myśl dodaje im skrzydeł do dalszej efektywnej pracy.
Stale obserwujemy działania tej organizacji i z roku na rok jej zakres poszerza się. Na dowód tego proponujemy zainteresowanym ich stronę internetową www.autyzmopole.pl. To Stowarzyszenie po raz pierwszy było wsparte przez nas w 2004 r., a już w 2005 r. uruchomiło Zespół Niepublicznych Szkół dla uczniów ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, autyzmem. W 2008 r. otworzyło warsztaty socjoterapeutyczne dla dorosłych osób z autyzmem pod piękną nazwą „Potrafię i jestem potrzebny”.
W chwili obecnej działania Stowarzyszenia są nakierowane na tworzenie dla nich miejsc pracy i zamieszkania. Te elementy stanowią swoistą klamrę, spinającą całościowy system wsparcia osób z autyzmem i ich rodzin, oferowany przez tą organizację.
Tak zaplanowanego przedsięwzięcia dla autystów nie było dotychczas w Europie.
Jako Lions Club Opole mamy tę satysfakcję, że wspieramy taką inicjatywę i dzięki nam osoby z autyzmem na Opolszczyźnie mogą liczyć na profesjonalną formę wsparcia od diagnozy poprzez terapię, edukację, pracę po dom. Z pomocy Stowarzyszenia korzystają inni w kraju i za granicą, co dodatkowo podnosi rangę ich działania.
Widząc ich codzienną pracę jako Lions Club Opole podjęliśmy uchwałę, że będziemy wspierać tę organizację i jej systemowe działania w kierunku pomocy osobom z autyzmem w naszym regionie.
A za rok 14 stycznia 2017 r. zorganizujemy bal na 20-lecie istnienia naszego Klubu Lions Opole, do udziału w którym wszystkich już dzisiaj zapraszamy.

Elżbieta Sobolewska